MURADİYE KÜLLİYESİ’NİN ÇİNİLERİ ÇALINDI

MURADİYE KÜLLİYESİ’NİN ÇİNİLERİ ÇALINDI

 

muradiye-kulliyesi

MURADİYE KÜLLİYESİ’NİN ÇİNİLERİ ÇALINDI

Haber: Muradiye Külliyesi'nin Çinileri Çalındı

 

Bursa’da Muradiye Külliyesi’ndeki Kanuni Sultan Süleyman‘ın Oğlu Şehzade Mustafa’ya Ait Türbedeki 500 Yıllık Paha Biçilmez İznik Çinileri Çalındı.

 

Bursa’da Muradiye Külliyesi’ndeki Kanuni Sultan Süleyman‘ın oğlu Şehzade Mustafa’ya ait türbedeki 500 yıllık paha biçilmez İznik çinileri çalındı.Türbedeki çinilerin blok halinde çalınması, Sultan 2. Murad Han, Fatuh Sultan Mehmet Han‘ın eşi Gülşah Hatun ve çok sayıda şehzadenin türbelerinin bulunduğu külliyedeki güvenlik sorununu ve bakımsızlığı gündeme getirdi.

Tarihi Muradiye semtinde bulunan külleye de Sultan 2.Murad Han, Cem Sultan türbesi, Kanuni Sultan Süleyman‘ın oğlu Şehzade Mustafa, Şehzade Ahmet, 2.Murad Han’ın oğlu Alaaddin, Fatih Sultan Mehmet‘in eşi Gülşah Hatun’un türbeleri de bulunuyor.

Külliye içerisindeki türbeye, kapıyı zorlayarak giren kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, 500 yıllık çinileri kırmadan blok halinde sökerek yaklaşık 15 parça çini ile kayıplara karıştı.

Sabah saatlerinde türbiye açamaya gelen özel güvenlik görevlisi H.K., olayı hırsızlık olayını fark ederek müze müdürlüğüne bildirdi. Olay yerine gelen polis, hırsızlıkla ilgili soruşturma başlatırken, müzedeki güvenlik zaafıda tepkilere neden oldu.

2 kez proje ihalesi yapılmasına rağmen 5 yıldır restoresyonu yapılamayan Muradiye Külliyesi’nde türbelerin duvarlarının yıkılmış, mezar taşları kırılmış, türbe içleri köhne ve yıkılmış durumda. Külliyedeki mezar taşları yıkılmış, harab vaziyette bulunuyor.

Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim görevlisi Dr. Hasan Basri Öcalan, türbenin çinilerinin blok halinde çalınmasının yapanların profesyonel kişiler olduklarını gösterdiğini söyledi.

Muradiye’nin bir açık hava müzesi olduğunu vurgulayan Öcalan, bahçede çok değerli eserler, mezar taşaları, çiniler bulunduğunu ancak bunların bir envanterinin bile bulunmadığını ifade etti.

Bu konuda çalışma teklif edilmesine karşın sonuç alamadıklarını vurgulayan Öcalan, şunları söyledi: “Muradiye de sadece türbelerin girişinde bir bekçi bulunmakta ve türbelerin anahtarları da o kişidedir. Ziyaretçiler ondan anhtarları alarak geziyorlar ve kimi zaman da kapıları kilitlemeden anahtarları teslim ediyorlar. Ayrıca bahçede bulunan tarihi eserler için de yeterince güvenlik önlemi alınmamıştır. Bunlarların envanterinin çıkarılması için başlatılan bütün teşebbüsler sonuçsuz kalmıştır. Bunlar çok büyük hatalardır.”

 

“ÇİNİLERİ ÇALINAN ŞEHZADE MUSTAFA TÜRBESİ”

 

Muradiye Camii’nin bahçesinde bulunan türbe, Kanuni Sultan Süleyman‘ın 1553 yılında boğdurularak öldürülen oğlu Mustafa için, II. Selim tarafından yaptırılmıştır. Sekizgen bir plân üzerine yapılan türbenin üzeri kubbe ile örtülmüş, duvarları ise taş ve tuğla ile yapılmıştır. Duvarlarında bulunan XVI. Yüzyıl çinilerine işlenmiş lale, sümbül ve karanfil çiçekleri oldukça kıymetlidir. Türbenin kapısı mermer sövlelidir. Türbe içinde Şehzade Mustafa’dan başka, kardeşleri Ahmed (öl.1513) ve Orhan (öl.1562) ile Mustafa’nın annesi Mahidevran (öl.1580) ve bir de kime ait olduğu bilinmeyen bir çocuğun sandukaları vardır. (CİHAN)

Reklamlar

5 Yanıt to “MURADİYE KÜLLİYESİ’NİN ÇİNİLERİ ÇALINDI”

 1. Nermin Says:

  Niçin tarihi değerlerimize gereken önemi vermiyoruz..? Niçin sahip çıkmıyoruz..Muradiye Külliyesine gitmiştim, orada ki mezar taşları her geçen gün azalıyor, niçin sahip çıkılmıyor, mezar taşlarımız bizlerin tapu senedidir, niçin bunların çalınmasına engel olunmuyor, üzülüyorum, gerçekten üzülüyorum…..

 2. OĞUZ Says:

  niçin sahip çıkılmıyor osmanlı eserlerine niçin sahip çıkmıonuz kardeşim ben oraya gittim her geçen gün mezar taşları azalıyor yazık gerçekten yazık …………………………………………………………………………………………………………..????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? DJ BEDO…………………….

 3. aysel Says:

  = çok saçmalamışsınız =

 4. sema Says:

  bu sene bende oraya gittim mezar taşları hep azalmıştı hem bu site benim için çok güzel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: