ÖKÜZ YERİNE KOYUYORLAR !

ÖKÜZ YERİNE KOYUYORLAR !

 
Sade anlatalım, basit açıklayalım. Herkes anlasın. Önemlidir. “Soğan soyulurken yaşarıyor da gözler, devlet soyulurken niçin aldırmıyor öküzler” durumuna düşmeyelim.
Necati Doğru-ANKARA, 07 Mayıs 2008 Çarşamba

 

Öküz de can taşıyor.

Hakir görmeyelim.

Fakat göz göre göre niçin öküz olalım. Sadece VATAN Gazetesi yazıyor. VATAN ekonomi muhabiri Ufuk Korcan ve arkasından VATAN ekonomi yazarı Prof. Aydın Ayaydın da, “millet olarak öküz durumuna düşürüldüğümüzü” anlatan haberleriyle toplumun dikkatini çekmeye çalıştılar. Türk Telekom‘un yüzde 55’i, 2005 yılında “özelleştirilip” Lübnan sermayeli OGER şirketine satılırken zaten ucuza gitmişti.

Şimdi yeni satış var.

Türk Telekom‘da devletin elinde kalan yüzde 45’lik hissenin yüzde 17.5’u satılacak. Bunun bir miktarı (yüzde 35’i) içeride Telekom çalışanlarına, PTT çalışanlarına ve küçük girişimcilere sunulacak.

Sunuldu.

Talep büyük oldu.

Telekom’un hisse senetlerinden edinmek isteyen bizim vatandaşlar 7 kat daha fazla istekte bulundu. Geri kalan bölüm (yüzde 65) ise yabancılara, 7 – 8 – 9 Mayıs günleri satılacak.

***

Değer tespiti yapıldı.

Fiyat belirlendi.

Pırasa fiyatına gidiyor.

Öyle bir fiyat koydular ki Telekom’un toplam değeri (hissenin yüzde 100’ü) 12.5 milyar dolara geliyor.

Bu fiyat düşük!

Çok düşük!

Devletin malı, halkın birikimiyle, özverisiyle, desteğiyle oluşmuş bu şirketi zaten daha başlangıçta (yüzde 55’ini) çok ucuza satmışsın, elinde kalan yüzde 45’in yüzde 17.5’unu da şimdi yine ucuza satıyorsun.

Niçin?

Derdin ne?

Acelen nedir?

Telekom’un yüzde 55’ini alan OGER şirketi, bundan bir hafta önce elindeki hisselerin yüzde 35’ini Suudi ortağına öyle bir fiyata sattı ki; toplam değer 20.9 milyar dolara denk geldi.

***

Tekrar yazayım.

İyi anlaşılsın.

Bizi toplum olarak “öküz durumuna” düşüren nokta burası: Telekom’un iki ortağı var. Biri Lübnanlı OGER, diğeri Türkiye Cumhuriyeti Özelleştirme İdaresi. Lübnanlı elindeki payı bir başkasına satarken; “Telekom’un değeri 20.9 milyar dolardır, ister al ister alma” diyebiliyor ve kabul ettiriyor. Diğer ortak, Türk halkı adına bizim Özelleştirme İdaresi ise; “Telekom’un toplam değeri 12.5 milyar dolardır” diye ilan ediyor.

***

Daha net anlatayım.

Ekmek aynı ekmek.

Türkiye’nin ekmeği.

Hamur, su, maya aynı.

Bu Türkiye’nin şirketi.

Ekmeği ikiye kesiyorsun.

Lübnanlı, elindeki parçanın değerine 20.9’dan fiyat biçiyor, bizim özelleştirme idaresi ise elindekine 12.5 üzerinden değerlendirme koyuyor.

Niçin bu fark?

Niçin bu indirim?

İMKB’ye dün sunulan sirkülere göre; bu kadar ucuza satarak; “yabancı alıcılara Türk halkının sırtından daha ilk günden yüzde 22 oranında gelir transferi” yapılmaktadır.

Nedendir bu kıyak?

Gerekçesi nedir?

Ve bu yabancı alıcılar kimdir? Gösterilen değil gerçek kimlikleri nedir? Yabancı isimle kurulmuş tabela şirketlerin, naylon firmaların arkasına saklanarak; “malı götürecek olanların içinde iktidar yanlısı ve yağcısı yerli zenginler de” var mıdır?

Öküzün de canı var.

Hakir görmüyorum.

Ama niçin öküz olayım?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: