İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN HIZINI AZALTMAK İÇİN BEN NE YAPABİLİRİM?????

  

Günlük yaşamımızda tükettiklerinizi ve enerji ihtiyçlarımızı karşılamak için doğanın verdiği imkanları bilinçsizc ve hoyratça kullanmamız sonucunda ortaya ” SERA GAZLARI”nın (esas olarak karbondioksit  ve metan gazları) sebep olduğu iklim değişikliği ve dünyamızı geri dönülemek bir felakete doğru götürmektedir.

   Bu iklim değişikliği küresel ısınma,çevre kirliliği ve içme suyu yetersizliğinin,çok kısa bir zaman sonra bildiğimiz hayat formlarını ve insanlığı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakması kaçınılmaz olacaktır…

   Alınabilecek önlemler için hala zamanımız vardır.Ancak bu sadece kamunun,sanayi ve tarım sektörünün gayretleriyle mümkün olamaz.Her insan günlük yaşamını içinde alacağı tedbirlerle bu tehlikenin azaltılmasına destek olmak zorundadır.

   Bu tedbirlerden bazı pratik ve kolay olanlarını aşağıda veriyoruz.Hepimiz iklim değişikliği hızını azaltmak için “BEN NE YAPABİLİRİM..?    ” diye düşünmeli ve yapmalıdır.

   l – (Bulunduğunuz ortam sıcaklığını düşürün)

Fazla değil ,sadece l  C düşürün,böylece bir miktar enerji tasarrufu yapabilirsiniz.Eğer üşürseniz, ki bu ihtimal genelde yoktur,üzerinize modaya uygun bir kazak,süveter giyebilirsiniz..

   2- (Evinizin ısısını havaya atmayın)

   Evinizin çatı arasını,duvarlarını,sıcak su hatlarını ve kazanı ısı kaçaklarına karşı kontrol edin.Kapıyı,pencereyi açık veya aralık bırakmayın.Evinizi ılık tutun,sıcak değil ve böylece gezegenimizi biraz daha soğutmuş olursunuz.

   3-Elektrikli cihazların Stand by konumunda bırakmayın.

 Televizyonlarımızı standby konumunda bırakmak bir miktar enerjiyi gereksiz yere harcamamıza neden olur.Kumandayla kapatmak yerine oturduğunuz yerden kalkarak  TV’ yi üzerinden kapatabiliriz.

    4- Şarj cihazlarını prizlere takılı bırakmayın..

Kücük şarj cihazlarını kullanılmadıkları zaman bile bir miktar enerji harcarlar.Cep telefonu,Playstation..gibi cihazlarınızı şarj etmediğinizde yada pilleri dolduğunda şarj cihazlarını prizde bırakmayınız..

    5_ Daha fazlasını kaynatmayın.

Su ısıtıcıları sizin çay ya da kahve içmeniz için gereken enerjiden çok daha fazlasını harcarlar.Kaç bardak içilecekse sadece o kadar su kaynatın daha fazlasını değil..

   6_Ütü yapmayı azaltın.

Biraz kırışık-buruşuk giysi sizi daha kötü göstermez.Unutmayınız ki ütü evde en fazla enerji harcayan ev aletidir.

   7-Çok parlak ve fazla-gereksiz ışıkları söndürün.

Gerçekten onlara ihtiyacınız yoksa lütfen onları kapatın.Zira onlar çok fazla enerji tüketirler.Paranızın olması enerji israfı hakkı vermez.Eğer bir gösteri merkezinde yaşamıyor ve karanlıktan korkmuyorsanız,inanın fazla ışık gerekli değildir.

   8-Daha verimli ampul kullanın.

Düşük enerji ampulleri size gereken ışığı verdikleri gibi 3 kat daha güç harcarlar.Eğer ki bir gece kulübünde yaşamıyorsanız,tüm ampullerinizi değiştirin.

   9-Dondurucularınızı sızdırmaz hale getirin,buzdolaplarını fazla doldurmayın.

 Dondurucular çok iyi sızdırmazlık sağlandığında en yüksek verimde çalışırlar.Bu sayede havayı dondurmak için yoğun bir şekilde çalışmak zorunda kalmazlar.Fazla dolu buzdolabı gereksiz enerji harcar..

   10- Elektrikli ısıtıcı,soğutucuları,klima ve fırınları en az süreyle kullanın.

Elektrikli ısıtıcı ve soğutucular ütü gibi çok fazla elektrik kullanırlar.Üşüyorsanız kazak-çorap giymek,terliyorsanız pencere açmak daha az enerji tüketmek ve daha az para harcamak demektir.

   11-Arabanızı olabildiğince az kullanın.

Yürüyün,bisiklete binin,koşun,paten kayın,toplu taşıma araçları kullanın  yada en kötüsü otostop yapın.Her ne durumda olursa olsun,aracınızı kullanmamaya çalışın.

   12-Kendi bölgenizin yiyecek ve ürünlerini tercih edin.

Yakın çevrenizdeki yiyeceklerle beslenin, bölgenizin ürünlerini tercih edin.Dünyanın bir ucundakilerle değil.Sadece çevrenizdeki yiyecekleri yemekle ve ürünleri kullanmakla ölmezsiniz.Böylece bunlar dünyanın diğer uçlarından uçaklarla size taşınmaz.

   13-Çamaşır yıkama sıcaklığını ve süresini düşürün.

Kıyafetlerinizi 40-60 derecede yıkayacağınız yerde 30 derecede ve kısa programda yıkayın.Aynı sonucu alırsınız ama makineniz daha az enerji kullanmış olur..

   14-Çok yapraklı bitkiler-ağaçlar dikin.

Bahçenize plastik,tahta metal veya taş dekorasyon yerine fert başına 4-6 az su isteyen-ağaç ve bitki dikin.Vahşi bahçe zevkini tercih edin.Unutmayın ki yetişkin bir ağaç,iki insanın bir yıl boyunca kullanacağı oksijeni sağlar.

   15-Suyu tasarruflu ve birkaç defa kullanın.

Banyo,temizlik,bulaşık,çamaşır için suyu en tasarruflu biçimde kullanın,atık suları tuvalet gideri,bahçe sulaması  ve araba yıkamada tekrar kullanmaya çalışın.Sulamaları sabah erken veya akşam saatlerinde yapın.

    16-İçme suyunu hortumla kullanmayın.

Arabanızı,balkonu vb.kova ve sünger ile temizleyin.Hortum ile araba yıkamak,bir insanın 3-4 günlük su ihtiyacını yok etmek demektir.

   17-Banyo yerine duşu kullanın.

Duşlar,küveti doldurarak banyo yapmanız için gerekli olan suyun l/3 ünü harcarlar ve suyun ısıtılması için daha az enerji gerektirirler.

   18-Sensörlü veya zaman ayarlı musluklar kullanın,kullandırın.

Evimizde,işyerimizde,okullarda,sinema ve ticaret mekanlarında el yıkarken,diş fırçalarken suyun boşuna akmasını önlemek için,sensörlü veya zaman ayarlı musluklar kullanılmasını sağlayalım.

   19-Musluk ve rezervuar vb.sızıntıları engelleyin.

Damlayan musluklar ve sızıntı yapan tuvalet rezervuarları düşündüğünüzden çok fazla su kaybına yol açar.Saniyede l damla akan musluk yılda 3 ton eder.Paranız çok olabilir ama hepimizin ortak kaynağı olan suyu israf etmemeliyiz.!!!!!!

   20-Tuvalet rezervuarı hacmını azaltın.

Tuvaletlerdeki rezervuar hacmini ya daha küçük bir rezervuar ile değiştirerek azaltın veya mevcut rezervuarınız içine kapasitesine göre l litrelik-2,5 litrelik pet kişe koyarak hacmi düşürün,suyun daha az kullanılmasını garanti edin.Emin olun aynı temizlik düzeyini koruyacaksınız.!!!

21-Atık yağ,plastik ve lastik yakmayın.

Yok etmek veya ısınmak için yakacağınız atıkyağ,lastik veya plastik çıkartacağı gazlar nedeniyle ciddi kirlenme yaratırlar….Hakkımız Yok…!! Yakmayın, bilgilendirin,yaktırmayın.

   22- En az sentetik tarım-bitki ilacı kullanın.

 Bahçenizde,tarlanızda kullandığınız ilaçların yer altı sularını kirletme düzeyi inanılmaz..!! Olabilecek en az sentetik ilaç kullanın,tabii ilaç ve koruyucuları tercih edin.

   23-Alışverişlerinizde file veya sırt çantısı kullanın.

Ürün taşımak için eskiden olduğu gibi uzun süre dayanan fileleri-torbaları kullanın veya alaşverişe sırt çantanız ile gidin.Plastik poşet veya kesekağıdı istemeyin,Plastik ve kağıt ambalajlı ürünleri tercih etmeyin.

   24-Daha az çamaşırsuyu,daha az deterjan kullanın.

Temizlik-mikrop öldürmek için kullandığımız çamaşır suyu,temiz su için gerekli bakterileri de öldürür,deterjan atıkları ise çevreye aşırı zarar verir.Her ikisini de alıştığınızın yarısı miktarda kullanın.Daha iyisi doğal sabunları tercih edin.Çamaşırlar ve eviniz göreceksiniz yine temiz ve beyaz olacak.Tasarruf edeceğiniz para da ödülünüz olacak.

   25-Kullanılmış kızartma yağlarınızı lavaboya,toprağa dökmeyin.

Bir kilo atık yağ, l000 ton suyu kirletebilmekte.Kullanılmış yağlarınızı plastik bir şişeye koyarak,geri kazanılmasına veya en azından çöplüğe gitmesini sağlayınız.

   26-Çöplerinizi oldukları gibi atmayın..

 Çöpleri metal,kağıt,cam olarak ayırın,bunlar geri dönüştürülür ve enerji kaynak tasarrufu sağlar.Sebze-meyve-yemek artıklarınızı ise bahçenizde bir köşede toprağa gömün ve tabii gübre elde edin.Böylelikle metan gazının oluşmasını önlemiş olursunun ve bitkileriniz için bedava gübreniz olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: