GÖMÜLECEĞİ YER

GÖMÜLECEĞİ YER

A

tatürk’ün gömüleceği yer ve toprak:
O’nun kabri Ankara’da olacaktır. Fakat bu şehrin neresinde? Çünkü O’ nun en son kuvvetli isteği bir an önce Ankara’ya dönebilmekti. Biri Büyük Millet Meclisi’nden İstasyon’a inen cadde üzerindeki yuvarlak yer, diğeri Çankaya’daki yeni köşkün mermer havuzu. Bu yerler şu nedenle konuşulmuştur:
Bir akşam Atatürk’ün etrafında toplananlar arasında, O’nun ölümlü oluşu üzerinde durulmuş ve özellikle kendisi 1926 suikast girişiminden sonra söylediği cümleyi tekrar etmişti. “Benim naçiz vücudum bir gün elbette toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” dedikten sonra “Milletim beni istediği yerde yatırsın, yeter ki beni unutmasın,” demişti. Meclisin altındaki yuvarlak yeri ortaya atan kişiye ise, “iyi ve kalabalık bir yer, fakat ben böyle bir arzumu milletime vasiyet edemem”. Ancak, gene o akşam ileri sürülen bir fikrin kendisini çok duygulandırdığını, bugün bile hatırlıyorum.
Memleketin bütün sınır boylarından getirilecek toprak üzerinde yatmak. Recep Peker, hararetle bu fikrin sembolik savunmasını yapmıştı.

Atatürk, böyle bir fikrin uygulanmasından ancak, ölümlü vücudu için hoşlanacağını ve gurur duyacağını anlatırken bana bakarak: “Bunu unutma!” demişti.

Prof. Dr. Afet İNAN

Kaynak: Ulus Gazetesi, 25.06.1950

 

Sen rahat uyu Ata’m…Cumhuriyet’ in bekçileriyiz….!!!!!!!

Reklamlar

7 Yanıt to “GÖMÜLECEĞİ YER”

 1. şlalsl Says:

  manyak

  atatürke ne dedi
  hayır değil evet olacak manyak

 2. şlalsl Says:

  atatürke ne dedin

 3. Anonim Says:

  kim yazdıysa nsl biri olduğu beLLi oldu baksanıza sanki Atatürk olmasa o şuan hayatta olurdu..! beynini çalıştır kimsin sn be Ata’mıza böyle birşey diyosun:@:@ diyemezsiN……!!!!!!!!!

 4. kimse izin vermez buna...! Says:

  bu yazıyı kim yazdıysa nsl biri olduğu beLLİ oldu..!! sn kimsin be sn ATAmıza nsl böyle birşey dersiN.!!! DİYEMEZSİN..!! herkes sen deİL buna kimSe izin Vermez..!! aklını başına aL ATATÜRK olmasaydı sn bu dünyada olur muydun şuan..!! hayatını ona borçlusun, bu vatanını ona borçlusun…!! sen demek ki Atatürkü daha tanımamış bir şahıssIN..!!!!!

 5. kimse izin vermez buna...! Says:

  ATAM BİZ SENİN İZİNDEYİZ..!! SİZ RAHAT UYUYUN!!!!!!!!! Aramızda bazı hayinler olasada onlara engel oluyoruz..!! İZİNDEYİZ….!!!!!!!!!!!!!!!

 6. Anonim Says:

  bence çok uzun yapmışsınız

 7. vvvnnerin Says:

  ffffabo bunebeqqqqqqqqqqqqqqqqqqq****09

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: