KINALI HASAN..

452377.jpg

Çanakkale’de araştırmacı-yazar Salim Dağ ile beraberiz. Salim Bey’in hazırlamış olduğu birçok kitabın konusunu Çanakkale Muharebeleri teşkil ediyor. Edirneli bu muhterem insan, Kayseri’de de öğretmenlik yapmış. Bendeniz de Kayserili bir eğitimci olarak Edirne’de beş yıl öğretmenlik yaptığım için ortak taraflarımız da çoktu. Benim Çanakkale’yi gezmek gibi, onun da anlatmak gibi bir görevi vardı. Böylece onun tatlı dilinden Çanakkale ile ilgili birkaç hatırayı da dinleme fırsatı buldum.
Bunlardan birisi Çanakkale’de şehit olan askerlerimizden Yozgatlı Hasan’la ilgili. Yozgatlı Hasan’ın lakabı da “Kınalı Hasan” olmuş Çanakkale’de.
Hasan, Yozgat ilinin Sorgun kazasına bağlı Kara Yakuplar köyünden… Daha bıyıkları terlememiş bu delikanlı, kendisi gibi gencecik arkadaşları ile beraber yayan yapıldak yürüyerek Yozgat’tan çıkıp Çanakkale’ye ulaşmışlar. Burada 64. Piyade Alayı, 1. Tabur, 2. Bölüğe intisap edip çakı gibi Mehmetçik olmuşlar. Zaten taburlar, alaylar Çanakkale’de eriyip bittiği için cepheye gelen gönüllülere şiddetle ihtiyaç vardır.
İkinci bölüğün komutanı Yüzbaşı Sırrı Bey, askerlerini savaşa hazırlamak için onların talimlerinden boş kalan istirahat anlarında onlarla tanışıp konuşmaya başlardı. Böyle bir vakitte Yüzbaşı Sırrı Bey, Yozgatlı Hasan’la da tanıştı. Hasan’ın başındaki kına Sırrı Bey’in dikkatini çekti. Cepheye gelen askerlerin sağ ellerinde, sağ elinin üç parmağında ya da sağ ayağının parmaklarında kına görmeye alışıktı Sırrı Bey ama baştaki kınayı ilk defa görüyordu. Hasan’a bunun mânâsının ne olduğunu sorduğunda Hasan utandı, üzüldü ve dedi ki komutanına:
-Komutanım, buraya geleceğim vakit anam yaktı bu kınayı. Ben de niye diye sormadım.
Sırrı Bey:
-Öyleyse bir mektup yaz da sor bakalım, biz de öğrenmiş olalım.
Hasan:
-Ben yazı yazmasını bilmem ki komutanım.
Sırrı Bey:
-Öyleyse sen söyle bölük yazıcısı yazsın köyüne, bakalım ne cevap gelecek?
Hasan:
-Baş üstüne komutanım.
Bir istirahat anında bölük yazıcısı Hasan’ın yanına gelir. Hasan söyler, o yazar. Selam kelamdan sonra Hasan, bulunduğu yerin güzelliğinden, çiçeklerin kokusundan, arkadaşlarının dostluğundan, komutanının tatlı dilinden bahsettikten sonra, konuyu kınaya getirir.
-Anacığım, kumandanım saçımdaki kınayı sordu, ben bilemedim. Arkadaşlarımın arasında mahcup oldum. Kardeşlerimi askere gönderirken sakın onların saçlarını kınalama. Onlar benim gibi mahcup olmasınlar. Kınanın bir mânâsı varsa bildir de kumandanıma söyleyeyim.
Mektup Yozgat yollarına çıkar. Cevap gelir mi gelmez mi, anasına ulaşsa okur mu, okutur mu belli değil. Lakin Çanakkale’de sırtlan gibi saldıran düşmana karşı koymak lazım geldiği için ihtiyat kuvvetlerinin fazla bekleyecek zamanı yoktur. 2. Bölük de savaşın en çetin alanlarında görev yapar. Bu öyle bir harptir ki, dünyada eşi benzeri olmayan bir vahşet yaşanmaktadır. Anadolu’nun kınalı koç yiğitleri, ellerindeki kıt imkanlarla, adeta etten bir duvar örüp düşmana geçit vermeden namusları için, vatan için buruşmaya başlamışlardır. Bu ateş cehenneminde nice kınalı koç yiğitlerimiz, körpecik delikanlılarımız şehit olmakta, Avrupalının kan içen canavar makineleri, gemileri, topları Gelibolu’yu bir kan gölüne çevirmektedir.
Aradan iki ay geçmiştir. Bir gün Yüzbaşı Sırrı Bey’in bölük karargahına birkaç mektup ulaşmıştır. Yozgat’ın Sorgun İlçesi Kara Yakuplar köyünün köy katibi mektubu Hasan’ın anasına ulaştırmış ve anasının söylediklerini de yazıp cepheye yollamış. Mektup da anası şunları yazmış:
“Yavrum, Hasanım, Kınalı Kuzum,
Mektubun geldi, sanki dünyalar benim oldu. Köy katibi okudu, ben ağladım. Kumandanını pek sevmişsin, ne güzel! O senin babının yarısıdır. Sakın ola yavrum kumandanının emrinden çıkma, önünden aykırı geçme. Ateşe bas dese basasın yavrum. Kars’tan, Siirt’ten, Adana’dan, Uşak’tan arkadaşların olmuş. Birbirinizi çok sevip iyi geçinirmişsiniz. Elbette öylesi yakışır yavrum. Onlar senin dünya ahret hakiki kardeşlerindir. Sakın onları incitme yavrum. Südümü sana helal etmem. Kumandanın saçındaki kınayı sormuş. Bunda bilmeyecek ne varmış ki yavrum? Bizim burada Allah için kurban seçilen koçların başını kına ile süslerler. Ben de dört kardeşin içerisinde en çok seni sevdiğim için seni Hz. İsmail’e kardeş seçtim. O da kurban edilmek istendiğinde kınalanmamış mıydı? Yavrum, kıyamet günü, mahşer yerinde, o kına senin işaretin olacak, o kalabalıkta seni kolayca bulacağım. Aha işte benim kınalı kuzum da burada deyip seni bağrına basacağım.
Anan Hatçe”
Sırrı Bey, iki gözü iki çeşme mektubu okur. Sonra posta erini çağırır.
-Şu Yozgatlı Kınalı Hasan’ı bulun bakalım. Mektubunu ona ben okuyacağım, onun okuması yoktu.
Çok geçmez posta eri geri döner.
-Kumandanım Hasan bir hafta önce Arıburnu’ndaki şiddetli muharebede Hakk’a yürümüş.
Sırrı Bey, orada göz yaşarı içerisinde yana yakıla bağırmaya başlar:
– Bilmeliydim, bilmeliydim. Kurbanların kınalı olması gerek. Bu yiğitlerin hepsi de kınalı… vatana kurban seçilip gönderildiler. Bunların hepsi de kınalı kuzu, hepsi de Hasan gibi… Bilmeliydim, bilmeliydim.

Dilimizi koruyalım,ona sahip çıkalım.

S.Burhanettin Akbas

Reklamlar

17 Yanıt to “KINALI HASAN..”

 1. zehra Says:

  gercekten çok etkileyici:(

 2. Kinali Hasan.. - Forum Ti Says:

  […] Hasan.. KINALI HASAN.. Pazartesi, Nisan 9th, 2007 anakkale’de aratrmac-yazar Salim Da ile beraberiz. Salim […]

 3. ahmet Says:

  onlar gb nsanlar olmasaydı haalimiz nice olurdu allah onlardan razı olsun hepsinin mekan ları cennet olsun inşallah

 4. nurselin Says:

  gerçekten çok etkileyici innanmassınız ama inanki ağladım sırrı bey gibi allah tüm şehitlerin mekanlarını cenneteylesin her lafımda atatürk gibi şehitler ölmez van bölünmez

 5. burak kurşun Says:

  ya istiklal ya ölüm bunun anlamı okadarbüyüktür bir düşünün düşman üstünüze gelio ve sizin elinizde hiç birşey yok ve kumandan diyoki size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum siz ölürken arkanızda yeni kuvvetler gelecek ve siz ölüme atlıyosunuzzzz biz ölümden korkmayan bir milletizz

 6. kani colak Says:

  türk olupta bu misralari okuyunca gözleri yasarmayanin türklügünden süphe ederim. bizim vatanimiz böyle kinali kuzular , seyit onbasilar sayesinde vardir arkadaslar.

  saygilarimla

 7. ecoş Says:

  ya bu acaba çanaklaede kahramanlıklarınımı anlatıyo okumadımda dahaaaaa

 8. Anonim Says:

  çok etkilendim çok gerçekçi sözler war ruhu şad olsun rabbim AMİN…

 9. ESRA Says:

  VATAN SANA CANIM FEDA

 10. ESRA Says:

  İSİMSİZ OLAN ARKADASIMAI AYIPLIYORUMCUNKU O MALMIŞ DEMEK KI BU ZAMANA kadar ogrenememıs mı daha ayıp ayıp

 11. ada Says:

  suan elımde canakkele ılgılı bır kıtap var cok guzel anlatıyor kınalı hasan gıbı hemsıre melıke ıle astsubay orhanın sevdıgı kızın elınde can verısını onların sayesınde bız yasıyoruız ama ılerımızde ne olur bılmıyorum umut edıyorum tekrar savas olmaz topraklarımızda su zamanı ıse ben tanzımat zamanındakı duruma benzetıyorum basımızdakılerınsallah gecmısden ders alıp gelecege saglam adımlarla ılerlerler ben pek ogle gormesemde hayırlısı allahtan

 12. talha akkuş Says:

  alah razı olsun

 13. Çanakkale Savasşı Menkıbeleri,Hikayeleri,Öyküleri,… | PaxAnadolu Hareketi Says:

  […] KINALI HASAN.. […]

 14. Yéşil Gözlüm Says:

  bune yha bn hıç bşi bulamadım çk fazla hıkaye yq!! 😛 o.O (^^^) :putnam:

 15. tarkan Says:

  buradakilerin hikaye olmadigini onlar ve onlar gibi nice insanin bu topraklar icin can verdigini ve bunu anlamayan?? geri zekali neslin onlar sayesinde hayatta olduklarini bilememesi. cok uzucu ama zamaninda NEYZEN TEYFIK gerekli en guzel cevabi vermisti …. SEREFSIZ.

  NE MUTLU TURKUM DIYENE

 16. kenan Says:

  Allaah herkese böyle bir mertebe nasip etmez ne mutlu o hasanlara ne mutluluki o yigitleri doguran analara mekanları nur cennet olsun

 17. Anonim Says:

  dalga geçenler şerefsizdir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: