KARA FATMA (ASİYE HATUN)

image001112.jpg 

Türk kadınının sembollerinden ‘Gerçek Kara Fatma’nın izi bulundu 
Tarihçi Cezmi Yurtsever, Türk kadınının kahramanlığı ile özdeşleşen Kara Fatma’nın gerçek kimliğini, 30 yıllık çalışma sonrası belgeleriyle ortaya koyduğunu bildirdi.
 
 
 
Yurtsever, tarihte önemli bir yeri olan Kara Fatma’nın, Türk kadınının cesaret ve kahramanlığı ile özdeşleştiğini kaydetti.

Kara Fatma’nın İzmir’den Erzurum’a kadar yurt genelinde 9-10 yerde yaşadığının rivayet edildiğini, bu güne kadar gerçek Kara Fatma’nın nerede yaşadığının ortaya konulamadığını ifade eden Yurtsever, şunları söyledi:

”Çocukluğumda, Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, Avukat Niyazi Bozdoğan, büyük annesi olan Kara Fatma’nın hikayesini anlatırdı. Efsaneleşen bu kahraman kadınımızın tarihin gerçeğindeki yerini öğrenmek için 30 yıldan beri Osmanlı arşivlerinde araştırmalar yaptım. Ardından Kadirli yakınlarındaki Kahramanmaş’a bağlı Andırın ilçesinin Beylik köyünde araştırmalarımı sürdürdüm. Kara Fatma’nın konağını ve torunlarını buldum. Torunların anlattıkları ile arşivlerdeki belgelerin bire bir tuttuğunu tespit ettim.”

Yurtsever, bu tesbit sonrası tarihte efsaneleşen kahraman Türk kadınının gerçek kimliğini ortaya çıkardığını belirterek, ”Kara Fatma, 1820-1865 yılları arasında Adana-Kahramanmaraş arasında hüküm süren, 1854 Kırım Harbi’ne Maraş Valisini temsilen katılan Asiye Hatun” dedi.

Bu tespiti, yeni yayınlanan ”Andırın Tarihi” kitabında ayrıntılarıyla açıkladığını bildiren Yurtsever, ”Türk kadınının cesaret timsali olan Kara Fatma ile ilgili yaptığım çalışma, genç araştırmacılara ilham kaynağı olacak” diye konuştu.

zaman.

10 Yanıt to “KARA FATMA (ASİYE HATUN)”

 1. aaa Says:

  ya biraz daha bilgi verseydiniz ölürdünüz dimiiii!!!

 2. edda... Says:

  ya bu ne bölee nine hatun dioss baska baska bisürü yazı çıkıo….

 3. 222222222 Says:

  anı istiyorum anı anı anı nedir biliomusunuz biyografisini deil anısını::::::::::@@@@@@@@@@@@@

 4. SEVİNÇ EROĞLU Says:

  MAKALEYİ OKURKEN GÖZYAŞLARIMA HAKİM OLAMADIM…ŞİMDİ AYNI DURUM YİNE YAŞANSA EMİNİMKİ AYNI UMUTLA AYNI AZİMLE MÜCADELE EDİLİR.UMARIM DEMEYİN.UMUT ETMEK CASARET ETMEK YOLUN YARISIDIR.O İNSANLAR OLASILIKLARA BAKMADAN GÜNÜN ŞARTLARINA BAKMADAN ELLERİNDE BULUNAN EN BÜYÜK HAZİNELERİ OLAN UMUT VE AZİMLE KARŞI KOYMUŞLARDIR.BENCE İNANMAK BAŞARMANIN YARISIDIR.

 5. my_msn_16_55@hotmail.com Says:

  sevinç merak ettim sen harbiden ağladın mı?yoksa politika mı yapıyosun açık konuş benimle……

 6. SEVİNÇ EROĞLU Says:

  my_msn_16_55@hotmail.com Diyor ki: cevabım sana…

  BURDAKİ YAZIYI DEĞİL GERÇEK MAKALEYİ OKUYUNCA AĞLADIM EVET…POLİTİKAYLA İŞİM OLMAZ! BEN ÜLKESİNİ SEVEN VE HER DEFASINSA SENİN GİBİ ÖN YARGILI DÜŞÜNEN İNSANLARLA ÇEKİNMEDEN TARTIŞAN KOYU BİR ATATÜRKÇÜ YÜM…Kİ SEN KİMSİNKİ SANA AÇIK KONUŞAYIM…VARSA BİR SORUN ADABINLA SORARSIN..HARBİDEN KELİMESİNİ DE BİR DAHA KULLANMAZSAN SEVİNİRİM..BURASI CİDDİ BİR SİTE..GEYİK SİTESİ DEĞİL..

 7. bayram Says:

  bune yaaaaaaaaaaaaaaa

 8. sanane Says:

  sevinç hanım lafı ii koymuşsunuz helal olsun olsun böle kişilere haddini bildirmek gerekiyor…

 9. anadolunun kızı Says:

  burası tartışma yeri değil akli dengeniz yerindeyse bunu biliyorsunuzdur milli yazıların altına terbiyesiz hadsiz söz yazımında bulunmayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: