Sakarya Savaşı Şehitleri

Mezun Veremedi Ama 62 Şehit Verdi
Kayseri Lisesi son sınıf öğrencilerinin tamamı gönüllü olarak
Gittikleri Sakarya Savası’nda şehit düştüğü için okulun 1920-1921 öğrenim yılında mezun verememişti.
Kayseri Lisesi’nin 1920-1921 yılındaki mezuniyet defterinde lise son sınıf talebeleri için,’Cepheye gidip hepsi şehit düştüğünden bu öğrenim yılında okulumuz mezun verememiştir’ notu var.
Kayseri Lisesi son sınıf öğrencilerinin tamamının gönüllü olarak gittikleri Sakarya Savası’nda şehit düştüğü,bu nedenle okulun 1920-1921 öğrenim yılında mezun veremediği bildirildi.Kayseri Lisesi Müdürü Ömer Güven, 1893 yılında ‘Kayseri Sultanisi’ adıyla eğitime başlayan Kayseri Lisesi’nin Kurtuluş Savaşı’nda önemli görevler üstlendiğini, son sınıf öğrencilerinin Sakarya Savaşı’nda şehit olduğunu,Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bir ara Kayseri Lisesi’ne taşınmasının planlandığını söyledi.Güven,Kayseri Lisesi öğrencilerinin Kurtuluş Savaşı’nda büyük kahramanlıklar gösterdiğini belirterek,su bilgileri verdi:
62 liseli cephede şehit düştü..

‘Kayseri Lisesi’nin son sınıf öğrencilerinin tamamı, gönüllü olarak Sakarya Savaşı’na gitmişlerdir.Bir grup öğrenci,Kayseri’de toplanan Kuvayi Milliye gurubuna katılarak 1919 yılında Adana’nın Saimbeyli ilçesi yakınlarındaki Ermeni-Fransız cephesinde (Hacın) düşmana karsı savaşmıştır.Sakarya Savaşı sırasında düşmanın Ankara’ya yaklaşması nedeniyle,tedbir olarak Meclis’in Kayseri’ye taşınması düşünülmüş,Kayseri Lisesi binası içerisine meclis kursusu kurulmuş,Meclis’e ait matbaa makineleri de Kayseri’ye getirilmek için kağnılara ve at arabalarına yüklenmiştir.’

Ömer Güven,lise son sınıf öğrencilerinin tamamının ülkesini düşman işgalinden kurtarmak için Sakarya Savası’na katıldığını,ancak geri dönemediğini belirterek ‘Okulumuz kurulduğundan bu yana mezuniyet kütüğü (defteri) düzenlenmiş.1920-1921 yılında mezuniyet defterine ‘lise son sınıf talebeleri Sakarya Muharebesi için cepheye gidip hepsi cephede şehit düştüğünden bu öğrenim yılında okulumuz mezun verememiştir’ ibaresi yazılmıştır.Genelkurmay Başkanlığı arşivlerindeki kayıtlara göre, 62 öğrencimiz Sakarya Savası’na gönüllü olarak gidip,tamamı şehit olmuştur. Onlarla daima gurur duyuyoruz ve iftihar ediyoruz’ dedi.

Cahit Kulebi ortaya çıkarmış

Sair Cahit Kulebi müfettiş iken geldiği Kayseri Lisesi’nde okul kütüğünü incelerken,1921 yılında Sakarya Savaşı’na giden öğrencilerin tamamının şehit düştüğünü ve okulun o yıl mezun veremediğini ortaya çıkarmış.

RUHLARI SAD OLSUN.
TARIH BOYLE OGRENCILERIN OLDUGUNU DA YAZIYOR.

Reklamlar

5 Yanıt to “Sakarya Savaşı Şehitleri”

 1. YÜCEL ALTUNDAŞ Says:

  ben kayseri lisesinde okudum ama, 1920-1921 de okulumuzun öğrencilerinin şehit düştüğünü hiç duymamıştım. ta ki köprü adlı dizide öğretmen söyleyene kadar. okul yönetimine burda büyük görev düşüyor. okululmuzda okumaya kararlı öğrencilere bu bilgileri aşılamaları gerekiyor. tarih boyunca savaşçı milet olduğumuz için gençlerimiz bu şehitleri en iyi şekilde anlayacaklardır. dolayısı ile bugünün silahının kalem olduğunu anlayacaklardır. yücel altundaş yozgat şefaatli

 2. Sakarya Haber Says:

  Üstad diyor ya,

  Bana kefendir yatak, sana tabuttur havuz;
  Sen kıvrıl, ben gideyim, Son Peygamber Kılavuz!

  Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya;
  Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk, Sakarya!..

  Eline sağlık, teşekkürler..

  Sakaryadan selamlar olsun..

 3. kelebek Says:

  62 şehidimizin ruhu şad olsun:D

 4. fenerli Says:

  allah rahmet eylesin ruhunuz şad olsun mekanınız cennet olsun

 5. Anonim Says:

  teşekür

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: